Według legendy tenis stołowy został wymyslony w XIX wieku przez dwóch angielskich studentów. Pewnego deszczowego dnia, kiedy nie mogli oddawac sie swej ulubionej grze w "jeu de paume" (przodka tenisa ziemnego), urzadzili sobie minikort na stole i zaczeli grac, jeszcze bez wyraźnie okreslonych zasad.
Jako idealny sport do uprawiania pod dachem tenis stołowy stosunkowo szybko zdobył duza popularnosc, głównie w zamoznych domach Londynu. Poczatkowo nazywano go rozmaicie - gossima, tenis domowy, pim-pam, wif-waf - ale z czasem upowszechnił sie jako ping-pong. Słowo to, pochodzace od nazwy pewnej dużej firmy handlowej, od ponad stu lat jest synonimem tenisa stołowego.
Do 1902 roku w tenisa stołowego grano według najróżniejszych zasad i w rozmaitych miejscach, na stołach kuchennych i bilardowych, rakietami do tenisa, a nawet kawałkami szkła czy aluminium.
W roku 1902 niejaki Good "wział byka za rogi" i wymyślił drewniane rakietki pokryte gumą oraz celuloidowe piłeczki, które szybko stały sie standardem.
Na arenie miedzynarodowej sport ten długo jednak nie mógł zdobyc popularnosci. W roku 1927 w Londynie odbyły sie pierwsze mistrzostwa swiata, uznane przez Miedzynarodowa Federacje ITTF. W programie olimpijskim tenis stołowy pojawił sie, w co trudno uwierzyc, dopiero 61 lat pózniej, bo w roku 1988, na igrzyskach w Seulu. Wczesniej nigdy nawet nie był w nim obecny jako dyscyplina pokazowa.
Potęga Azjatów
Po okresie dominacji Europejczyków, zwłaszcza znakomitych Wegrów w pierwszej połowie stulecia, od 1952 roku tenis stołowy zaczał wyrastac na czołowa dyscypline sportowa w wielu krajach Azji. Z natury bardzo szybcy i zwinni zawodnicy z Japonii i Chin, którzy przyswoili sobie od Jugosłowian sposób trzymania rakietki miedzy kciukiem a palcem wskazujacym i srodkowym, okazali sie absolutnie bezkonkurencyjni.
Tenis stołowy miał tez swój udział w polityce miedzynarodowej. 13 kwietnia 1971 roku w Pekinie doszło do historycznego meczu miedzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Chinczycy rozgromili wówczas gości 13:0, ale był to wazny krok na drodze do nawiazania stosunków dyplomatycznych miedzy obu krajami.
Choć Azjaci sa niewatpliwie potega w tenisie stołowym, do równorzednej rywalizacji może z nimi dzis stawac wielu swietnych graczy europejskich, jak chocby szwedzcy mistrzowie świata Stellan Bengtsson i Jan Ove Waldner.